Novice

Prelomna sodba Sodišča Evropske Unije v zadevi KUBERA proti Republiki Sloveniji

04. 11. 2024

Matija Urankar

Matija Urankar

Partner

Veliki senat Sodišča Evropske Unije (SEU) je odločil v zadevi KUBERA proti Republiki Sloveniji (C-144/23).

Sodišče Evropske unije (SEU) je v zadevi KUBERA proti Republiki Sloveniji razsodilo, da se tretji odstavek 267. člena Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) razlaga na način, da so nacionalna sodišča in tribunali, zoper odločitve katerih ni pravnih sredstev, dolžni presoditi, ali se mora vprašanje v zvezi z razlago ali veljavnostjo prava EU predložiti v predhodno odločanje SEU. Brez te presoje predloga ne smejo zavrniti.

Pri tem je poudarilo, da morajo nacionalna sodišča v primeru, da predlog stranke za postavitev vprašanja za predhodno odločanje zavrnejo, svojo odločitev tudi obrazložiti. Po ustaljeni sodni praksi SEU nacionalna sodišča in tribunali, zoper odločitve katerih ni pravnih sredstev, predhodnih vprašanj niso dolžna postaviti zgolj v primeru, če vprašanja niso relevantna za rešitev spora, če je SEU že interpretiralo zadevno določbo prava EU (acte éclairé) ali če je pravilna razlaga prava EU jasna (acte clair).

V kontekstu slovenskega pravnega sistema to pomeni, da bo moralo Vrhovno sodišče RS upoštevati argumente in predloge strank za postavitev vprašanj za predhodno odločanje SEU ter (predvsem) svojo odločitev, če predlog za dopustitev revizije zavrne, v delu glede predloga za postavitev predhodnega vprašanja tudi obrazložiti. Pričakovati je torej, da bo odločitev pomembno vplivala na sodno prakso Vrhovnega sodišča. Sodba pa bo tangirala tudi pravne rede drugih držav članic, kjer je vzpostavljen sistem dopuščene revizije.

Sodba bo pomembno vplivala na delovanje slovenskega vrhovnega sodišča, saj je le-to doslej zavračalo predloge za dopustitev revizije s kratko obrazložitvijo, da ni dovoljena, tudi v primeru, ko so stranke v predlogih za dopustitev revizije izpostavljale vidike prava EU in sodišču predlagale postavitev predhodnega vprašanja SEU. Sprememba spodbuja tudi sodelovanje med SEU in nacionalnimi sodišči, obveznost obrazložitve pa bo imela pomemben pomen za stranke. Bistvo sodne odločitve je namreč mogoče razumeti in dojeti le skozi njeno obrazložitev. Pravica do obrazložene sodne odločbe pa je sicer predmet varstva 47. člena Listine EU o temeljnih pravicah, kar je SEU vnovič izpostavilo v zadevi KUBERA.

Skozi prakso v naši odvetniški pisarni vsak dan prepoznavamo pomen prava EU. Sodba v zadevi KUBERA za pravne strokovnjake odpira nov način za zaščito pravic strank ter dodatno poudarja pomen temeljitega razumevanja prava EU in njegove dosledne uporabe.

Za vse dodatne informacije glede sodbe vas vabimo, da se obrnete na naše strokovnjake ali sledite spodnji povezavi.

Piškotki in nastavitve zasebnosti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve in izboljšanja uporabniške izkušnje. Z izborom opcije »se strinjam«, se strinjate z uporabo piškotkov. Svojo odločitev lahko kadarkoli spremenite. Več o tem