Prispevki in intervjuji
Novela ZGD-1M prinaša pomembne spremembe za slovensko gospodarstvo
26. 11. 2024
Novela ZGD-1M prinaša pomembne spremembe za slovensko gospodarstvo
Državni zbor je sprejel novelo Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1M), ki prinaša pomembne spremembe za poslovanje gospodarskih družb, predvsem na področjih poročanja, preglednosti in zagotavljanja spolne uravnoteženosti. Novela v slovenski pravni red prenaša štiri evropske direktive, ki naslavljajo ključne vidike sodobnega poslovanja.
Ključne novosti, ki jih prinaša ZGD-1M:
1. Javno poročanje za multinacionalne družbe
Na podlagi direktive o javnem poročanju po državah bo ZGD-1M povečal preglednost v zvezi z dejavnostmi določenih večjih multinacionalnih družb, katerih prihodki v dveh zaporednih poslovnih letih presegajo 750 milijonov evrov. Poročati bodo morale tudi njihove podružnice ter srednje in velike družbe.
Ključna sprememba je uvedba enotne elektronske oblike poročanja, pri čemer bodo podatki dostopni brezplačno prek spletne strani Agencije za javnopravne evidence in storitve (AJPES). Revizorji bodo preverjali, ali so poročevalci izpolnili svoje obveznosti, kar bo dodatno pripomoglo k preglednosti.
2. Poročanje o trajnostnosti
ZGD-1M uvaja tudi obsežnejša pravila glede nefinančnega poročanja, ki zdaj vključujejo vse velike družbe ter srednje in majhne družbe, ki kotirajo na borzi (razen mikro družb). Cilj je spodbuditi gospodarske subjekte k trajnostnemu razvoju in boljši obvladovanji okoljskih, socialnih in upravljavskih tveganj.
Družbe bodo morale pripraviti poročilo o trajnostnosti v enotni elektronski obliki, ki bo temeljilo na enotnih standardih trajnostnega poročanja Evropske komisije. Poročila bodo omogočila boljšo primerljivost in preglednost trajnostnih prizadevanj med gospodarskimi subjekti. Družbe, ki so subjekt javnega interesa, morajo pripraviti trajnostnostno poročilo, ki je del letnega poročila, že za poslovno leto 2024.
3. Spodbujanje in nadzor nad uravnoteženostjo spolov
Na podlagi direktive o uravnoteženosti spolov novela spodbuja večjo uravnoteženost med ženskami in moškimi na vodilnih položajih v gospodarskih družbah. Velike družbe, ki so v večinski lasti države ali lokalnih skupnosti, in borzne družbe bodo morale določiti cilje glede zastopanosti spolov (40 % v nadzornih svetih ali 33 % v upravah in nadzornih svetih skupaj). Če ciljev ne bodo dosegle, bodo morale prilagoditi postopke izbire kandidatov. Neizbrani kandidat manj zastopanega spola pa bo lahko od družbe zahteval podatke o izbirnem postopku in zahteval presojo ustreznosti izbirnega postopka pri pristojnih organih. Družbe bodo prav tako morale poročati o doseženih deležih zastopanosti spolov v organih in o ukrepih v primeru nedoseganja zastavljenih deležev. Uravnoteženo zastopanost spolov v družbah bo spremljal zagovornik načela enakosti in hkrati izvajal nadzor nad kršitvami zakona.
4. Prerazvrščanje družb po velikosti
ZGD-1M posodablja merila za razvrščanje družb glede na njihovo velikost, s čimer upošteva učinke inflacije. Prilagojena merila bodo zmanjšala število družb, ki morajo pripravljati, revidirati in objavljati poročila, kar bo zmanjšalo upravna bremena za mnoga podjetja.
5. Druge spremembe
Ta novela uvaja tudi zahteve za vidno označevanje poslovnih naslovov gospodarskih družb ter razbremenjuje srednje družbe z večinsko državno lastjo, saj jih izvzema iz kategorije subjektov javnega interesa.
ZGD-1M tako prinaša pomembne spremembe, ki bodo vplivale na številne vidike poslovanja gospodarskih družb.